Prawdziwe Oscypki - Jak rozpoznać Oscypka? Gdzie kupić Oscypka?

O Oscypku słów kilka, czyli...

Co to jest Oscypek?

Jak rozpoznać Oscypki prawdziwe
od zwykłych serów?

 

Kiedy spędzamy urlop w górach, zawsze zaopatrujemy się w sery, często mamy także chęć skosztować tych na ciepło, które podawane są na stoiskach grillowych lub w restauracjach...

Jednak choć wielu Turystów zawsze kupuje sery w górach, to w rzeczywistości większość z nich nigdy nie probowała prawdziwego Oscypka. A to dlatego, że oscypkami zwie się potocznie wszystkie sery podhalańskie dostępne w górach...

Jak rozpoznać Oscypki?
Jak robi się Oscypki?
Kto produkuje Oscypki?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym krótkim artykule poniżej.

Prawdziwe Oscypki

By jakikolwiek ser mógł nosić miano prawdziwego Oscypka, musi spełniać określone warunki, ponieważ nazwa Oscypek jest chroniona certyfikatem pochodzenia.

Po pierwsze, najważniejsze jest to, kto wyrabia Oscypki.
Oczywiście jest to Baca, jednak nie każdy Baca może to robić... Oscypki mogą wytwarzać tylko Bacowie, którzy uzyskali specjalny certyfikat.

Kiedy Oscypki są dostępne?

Oscypki to sery, w których składzie jest minimum 60% mleka owczego. Do ich produkcji konieczne jest użycie świeżego mleka owczego a to pozyskać można tylko w okresie gdy owce wypasane są na górskich halach czyli od maja do października.

Skład Oscypka, jego wielkość i kształt

Kształt i wielkość Oscypka także podlegają ścisłym wymogom - jest to ser o kształcie przypominającym romb i wadze ok. 600 gram. Kształt ten uzyskuje się poprzez odciśnięcie sera w tzw. Oscypiorce, czyli drewnianej formie. To właśnie jej Oscypek zawdzięcza także swoją nazwę.

Oscypek jest produktem w 100% naturalnym. W jego składzie znajdziemy tylko mleko (owcze i opcjonalnie krowie), sól i podpuszczkę.

Także wędzenie odbywa się według tradycyjnych metod - naturalnym dymem. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się dlaczego oscypek jest twardy to staje się taki właśnie podczas wędzenia. Na jego powierzchni tworzy się twarda skórka, zyskuje także wyjątkowy aromat.

Dlaczego Oscypki są słone?

Swój słony, intensywny smak oscypki zawdzięczają kąpieli w wodzie z solą. Oscypki moczy się w solance tuż po uformowaniu - jeszcze przed wędzeniem.

Oscypki jak przechowywać?

Jeśli kupiłeś świeżego Oscypka, którego od razu planujecie zjeść, przechowuj go w lodówce lub chłodnym miejscu. Najlepiej jest owinąć go papierem spożywczym.

Oscypek może także leżakować wiele miesięcy w lodówce. Wystarczy, że świeżego Oscypka zostawisz na kilka dni by utracił część wilgoci i podsuszył się. Taki ser należy zapakować hermetycznie i trzymać w lodówce.

Ważna zasada - Oscypka nie mrozimy. Jeśli go zamrozisz, utraci swoją jakość, smak i aromat.

Jak przyrządzić Oscypki?

Oscypki doskonale smakują w formie przekąski na zimno, ale i jako dodatek np. do ciepłych dań.

Możesz przyrządzić także oscypki z grilla lub z patelni - najlepiej smakują oczywiście ciepłe oscypki z żurawiną lub inną, ulubioną konfiturą.

Gdzie kupić Oscypki?

Miejsca, gdzie Oscypki w Zakopanem z pewnością można dostać to Krupówki i plac pod Gubałówką... tak myśli większość Turystów, a na miejscu niestety często okazuje się, że kupić prawdziwego Oscypka z pewnego pochodzenia się nie da i ostatecznie wybieramy inne sery podhalańskie. Kiedy już zrobimy zakupy, pozostaje jeszcze jeden problem - jak przetransportować sery w samochodzie do domu by nie utraciły świeżości, jakości i smaku...

Całe szczęście, mamy alternatywny wybór, czyli...

... Oscypki ONLINE!

I wcale nie mamy na myśli ogłoszeń typu "Oscypki olx" z serami niewiadomego pochodzenia tylko prawdziwą Bacówkę w Internecie.

W Oficjalnym Sklepie OSCYPKI.pl możesz zamówić prawdziwe oscypki, sery i serki a także tradycyjne wędliny prosto z Podhala na Twój stół!

Oprócz prawdziwych oscypków z certyfikatem, w sklepie możesz także zamówić znane i lubiane sery i serki podhalańskie, korbacze i naturalne wędliny.

Świeże produkty są pakowane hermetycznie a następnie umieszczane w specjalnej paczce z wkładem lodowym. Odbierasz wygodnie w domu lub Paczkomacie.

 

 

Pyszne oscypki, sery i wędliny
prosto z Podhala na Twój stół!

KLIKNIJ W LOGO
by zobaczyć ofertę:

 

Rezerwuj